3. Adventna nedelja leto B 2014
Tretja sveča na adventnem vencu je roza barve in nedeljo imenujemo tudi ''Gaudete'', veselite se; nedelja veselja. Veselje h kateremu spodbuja današnja nedelja, je veselje nad tem, da je božič, Božji prihod že blizu; Bog je blizu. Sv. Pavel v drugem berilu pravi vedno se veselite in tudi pove, kje so temelji tega veselja: Neprenehoma molite. V vsem se zahvaljujte in malo naprej Duha ne ugašajte. Tu gre za veselje kot življensko držo, kot odločitev in ne le za čustveno veselje, ki se spreminja kot se spreminjajo čustva.
''Neprenehoma molite''. Molitev človeka osvobaja zaprtosti vase. V molitvi mislimo na Boga, mislimo tudi na druge za katere molimo. Jezus je učil, da je treba vedno moliti in se ne naveličati in Pavel pokaže, da je pogoj za veselje prav molitev. Molitev je dihanje duše, je nekdo napisal in molitev odpira človekovo srce Bogu, ki je vir veselja, miru. Mati Terezija je vabila k molitvi: Skrbite za tišino, kajti v tišini boste mogli moliti. Sad molitve je vera, sad vere je ljubezen, sad ljubezni je služba bližnjemu in sad službe bližnjemu je mir. Lahko bi nadaljevali, da je sad tudi veselje. Mati Terezija je bila polna tega veselja, ki je bilo sad molitve. Neprenehna molitev seveda ne pomeni nenehno ponavljanje obrazcev molitve, ampak odpiranje duše Bogu, ravnanje po vesti ipd. ''Daritev (molitev) bodi ti življenje celo,'' je lepo povzel pesnik za kaj gre.
''V vsem se zahvaljujte''. Zahvaljevanje je velik pripomoček za to, da bi lahko živeli držo veselja. Recimo, če se na nekoga jeziš, pa se raje prej zahvališ, da ga sploh imaš v svojem življenju, se jeza kar hitro nekam poleže. Namesto nejevolje, da nečesa nimamo, se zahvaljujemo za vse, kar imamo in to bo vir miru in veselja. Sv. mašo z drugo besedo imenujemo evharistija, kar pa pomeni zahvala. Sv. maša je odličen način molitve in priviligiran način zahvaljevanja Bogu za vse. Člobek, ki moli in je hvaležen, je lahko vesel v vsakem položaju.
''Duha ne ugašajte''. Kaj pa to pomeni? To pomeni ne ugašati Svetega Duha. Človek je lahko tako poln samega sebe in svojega prav, da ne sliši ne drugega in ne Boga, ki govori po Svetem Duhu. Tak človek ne more biti vesel, oziroma sam postavlja ovire veselju, ki je Božji dar. Sveti Duh pa lahko govori po vsem kar se nam v življenju zgodi in po vsakem človeku, po vsakem odlomku Svetega pisma, po vseh okoliščinah. Ne ugašati Duha, svari sv. Pavel. V Vatikanu je bila letos sinoda o družini in papež Frančišek je spodbudil, naj kardinali in drugi povabljeni na sinodo, shod, povedo svoje misli, občutja brez, da rečem ''dlake na jeziku''. Duha ne ugašajte. Seveda pri tem velja, kar pravi pregovor, da ''Ni vse zlato, kar se sveti,'' ampak če se že vnaprej ustrašiš, da bi ti kdo kaj povedal, česar ne maraš, to lahko pomeni prikrajšanje za mnoga spoznanja, lahko pomeni celo ugašanje Svetega Duha v sebi, v skupnosti. Prisluhniti drug drugemu, prisluhniti Bogu je velika pomoč za držo veselja.
Vse preizkušajte in kar je dobro obdržite, nadaljuje sv. Pavel. To je krščanska drža, ki je vir veselja. V adventnem času se zavedamo, da je Bog Bog novosti, na novo prihaja in preseneča. Prinaša veselje, ampak to veselje ni lahkotno, kratkotrajno, ampak globoko, preizkušeno veselje, ki se kali v molitvi, zahvaljevanju, iskanju božje volje, ki jo navdihuje Sveti Duh, v poslušanju drug drugega, v preizkušanju vsega in ohranjanju tistega, kar je dobro. Veselje je sad takega prizadevanja, je eden od sadov Svetega Duha.
Comments